୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୦୫୨ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରୁ ୫୦୮୭୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ। ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଲଗାତାର ୧୧ ଥର ପୁରସ୍କୃତ। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।
ଆମ ବହି
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା ୤ ୧ ୤ ପର ପୃଷ୍ଠା
Srimad Bhagabatଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ (ଗଦ୍ୟାନୁବାଦ)
ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ.୩୦୦/-
ବ୍ୟାସକୃତ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତର ଏକକ ଓଡ଼ିଆ ଗଦ୍ୟରୂପ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ବୃହତ୍ ପୁସ୍ତକ୤ ଦୀର୍ଘ ପାଣ୍ଡିତ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁଖବନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍କନ୍ଧ ଓ ଶ୍ଳୋକାନୁସାରୀ ଅନୁବାଦ ଏହି ପୁସ୍ତକର ବିଶେଷତ୍ବ୤ ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ, ସରଳ ଅନୁବାଦ ଫଳରେ ଏହା ଏପରି ଲୋକପ୍ରିୟ ଯେ ମାତ୍ର ୧୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଦ୍ବିତୀୟ ମୁଦ୍ରଣ ହୋଇ ପ୍ରାୟ ଦଶହଜାର ବହି ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ୤ ନିର୍ଭୁଲ ମୁଦ୍ରଣ ଓ ସୁନ୍ଦର ବନ୍ଧେଇରେ ଏହାର ପରିମାର୍ଜିତ ସଂସ୍କରଣ ଏବେ ଉପଲବ୍ଧ ୤
Sarala Odia Abhidhanaସରଳ ଓଡ଼ିଆ ଅଭିଧାନ
ଡକ୍ଟର ଧନେଶ୍ବର ମହାପାତ୍ର
ମୂଲ୍ୟ: ଟ. ୧୨୫/-
ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଭାଷାତତ୍ତ୍ବବିତ୍, ପ୍ରଫେସର ଡ଼କ୍ଟର ଧନେଶ୍ବର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଅଭିଧାନ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରକାଶିତ୤ ମୂଲ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁଲଭ ଏହି ଅଭିଧାନରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରୟୋଗ ଓ ଲିଖନଧାରାରେ ଘଟିଥିବା ବିକାଶ ଏବଂ ଶଦ୍ଦ ଗୁଡିକର ସ୍ବରୂପ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପ୍ରତି ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ୤
Aama Madhusudanaଆମ ମଧୁସୂଦନ
ସୁରସିଂହ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ.୨୪୦/-
୧୯୪୮ ସାଲରେ ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଭୁଲିଯାଇଥିଲା ଏ ଜାତି୤ ୧୯୯୮-୯୯ରେ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଜନ୍ମର ଦେଢ଼ଶହ ବର୍ଷ ପାଳନ ସମୟରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଗବେଷକ ସୁରସିଂହ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଯେଉଁସବୁ ଲେଖା ଲେଖିଥିଲେ, ତାହାର ସଂପାଦିତ ରୂପ ଏହି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ଚାରିଶହ ପୃଷ୍ଠାର ପୁସ୍ତକ୤ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ବହୁ ନୂତନ ତଥ୍ୟ, ତାଙ୍କ ଜୀବନର କାଳାନୁକ୍ରମିକ ଯାତ୍ରାପଥ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଠିପତ୍ର, ଦଲିଲ ଓ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ, ଗବେଷଣାତ୍ମକ ପୁସ୍ତକ ସମୃଦ୍ଧ୤
Bikalpa Biswaବିକଳ୍ପ ବିଶ୍ବ
ଡ଼କ୍ଟର ଭଗବାନପ୍ରକାଶ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ. ୧୮୦/-
‘ସମ୍ବାଦ’ ର ଲୋପପ୍ରିୟ ସ୍ତମ୍ଭକାର ଡ଼କ୍ଟର ଭଗବାନ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ‘ବିକଳ୍ପ ବିଶ୍ବ’ ସ୍ତମ୍ଭର ୭୩ଟି ସୁନିର୍ବାଚିତ ଲେଖାକୁ ନେଇ ଏହି ପୁସ୍ତକ ପ୍ରସ୍ତୁତ୤ ପୁସ୍ତକର ମୁଖବନ୍ଧରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଓ ଚିନ୍ତାବିତ୍ ପ୍ରଫେସର ରାଧାମୋହନ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟରେ ଗବେଷଣାତ୍ମକ, ତଥ୍ୟଭିତ୍ତିକ ଓ କାଳୋପଯୋଗୀ ଲଳିତ ନିବନ୍ଧର ଯେଉଁ ଅଭାବ ରହିଛି, ଲେଖକଙ୍କ ଏ ଲେଖାଗୁଡିକ ତାହା ପୂରଣ କରିପାରିବ୤ ଓଡ଼ିଶାରେ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ, ସୁଖପାଠ୍ୟ ବିକାଶ-ସାହିତ୍ୟର ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା୤
Aama Gharara Halchalଆମ ଘରର ହାଲଚାଲ(ଦ୍ବିତୀୟ ଭାଗ)
ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ. ୧୩୦/-
‘ସମ୍ବାଦ’ ପୃଷ୍ଠାରେ ସଂପାଦକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଚିନ୍ତନର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ତମ୍ଭ ‘ଆମ ଘରର ହାଲଚାଲ’ ୤ ୪ ମେ ୧୯୮୫ ରୁ
୪ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୮୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଲେଖିଥିବା ୭୪ଟି ଲେଖାକୁ ନେଇ ୧୯୯୦ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଏହାର ପ୍ରଥମ ଭାଗ୤ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆଉ ୯୦ଟି ଲେଖାକୁ ନେଇ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ‘ଆମ ଘରର ହାଲଚାଲ’ର ଏହି ଦ୍ବିତୀୟ ଭାଗ୤ ସମକାଳୀନ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣା ବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖିବାକୁ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ଏହା ପାଠକଙ୍କୁ ପ୍ରରୋଚିତ କରେ୤
Odisha Sasanara Eka Swarna Jugaଓଡ଼ିଶା ଶାସନର ଏକ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଯୁଗ
ସଂପାଦନା: ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ. ୨୫୦/-
ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ ୧୯୮୦ରୁ ୨୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଥରରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ୤ ଏହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରିତ୍ବ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବହୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନୂଆ କରି ଗଢ଼ିବାପାଇଁ ସେ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସବୁ ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାପାଇଁ ବହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ୤ ସେ ସଂପର୍କରେ ୧୮ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ ୬୭ ଜଣ ଲେଖକଙ୍କର ୬୭ଟି ଲେଖାକୁ ନେଇ ଏହି ପୁସ୍ତକ ପ୍ରସ୍ତୁତ୤ ପୁସ୍ତକର ଆଦ୍ୟରେ ‘କିଛି ବକ୍ତବ୍ୟ, କିଛି ସ୍ବପ୍ନ’ ଶୀର୍ଷକରେ ଜାନକୀ ବାବୁଙ୍କର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲେଖା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି ୤ ‘ସମ୍ବାଦ’ ସଂପାଦକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ପୁସ୍ତକ ସଂପାଦିତ୤
Dwadasa Jyotirlinga Darshanaଦ୍ବାଦଶ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ଦର୍ଶନ
ଲାଲମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମୂଲ୍ୟ: ଟ. ୧୦୦/-
ଶ୍ରୀସୋମନାଥ, ଶ୍ରୀନାଗେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀମହାକାଳେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀଓଁକାରେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀତ୍ରମ୍ବକେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀଘୃଷ୍ଣେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀଭୀମାଶଙ୍କର, ଶ୍ରୀରାମେଶ୍ବର, ଶ୍ରୀମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ, ଶ୍ରୀବୈଦ୍ୟନାଥ, ଶ୍ରୀବିଶ୍ବନାଥ ଓ ଶ୍ରୀକେଦରନାଥ- ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତବର୍ଷର ଦ୍ବାଦଶ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ୤ ଏ ସମସ୍ତ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁଭୂତି ଆଧାରରେ ଏହି ‘ଦ୍ବାଦଶ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ଦର୍ଶନ’ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି ଲାଲମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ୤ ଶ୍ରୀକେଦାରନାଥ ଓ ନେପାଳର ଶ୍ରୀପଶୁପତିନାଥ ଏକ ଓ ଅଭିନ୍ନ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଶ୍ରୀପଶୁପତିନାଥଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିରାଜିତ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ଦ୍ବାଦଶ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ଅଧୀଶ୍ବର ବୋଲି ‘ଏକାମ୍ର ଚନ୍ଦ୍ରିକା’ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବାରୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲେଖା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସଂଯୋଜିତ ହୋଇଛି୤ ଏହି ଅନୁପମ ଓ ଲୋକପ୍ରିୟ ପୁସ୍ତକ ସଚିତ୍ରଭାବେ ପ୍ରକାଶିତ୤
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା ୤ ୧ ୤ ପର ପୃଷ୍ଠା
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |