୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୦୫୨ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରୁ ୫୦୮୭୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ। ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଲଗାତାର ୧୧ ଥର ପୁରସ୍କୃତ। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।

Back

   
ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ନୂଆ ସଂକଳ୍ପ
ଭୁବନେଶ୍ବର, ୨୫/୭/୨୦୧୩: ସବୁ ବଢ଼ୁଛି ଓ ବଦଳୁଛି୤ ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳି ପାରୁନାହିଁ୤ ଭାଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଗବେଷଣା ହୋଇପାରୁନାହିଁ୤ ବରଂ, ଭାଷା ଦିନକୁଦିନ ଅଧିକ ସଂକୁଚିତ ହେଉଛି୤ ଏବେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାଷା କମିଟି ସୁପାରିସ୍ କରିଛି୤ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇବ୤ ମାତ୍ର ସଂକୁଚିତ ଅବସ୍ଥାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଲୋଡ଼ା ପଡ଼ୁଛି ଏକ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ୤ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଗବେଷଣା ଓ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରମୁଖ ମାଧ୍ୟମ ହେବ୤ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଷାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି୤ ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ସ୍ତରରେ ପ୍ରୟାସ ଆବଶ୍ୟକ୤ ଆଜି ସମ୍ବାଦ-ଆମ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବାଦ ଭବନରେ ସମ୍ବର୍ଧିତ ହେବା ଅବସରରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହା କହିଛନ୍ତି୤ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣରେ ‘ସମ୍ବାଦ’ର ସଂପାଦକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ବର୍ଧନା ସଭାରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଲେ ଯେ ମୋର କୌଣସି ସମ୍ବର୍ଧନା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ୤ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଲ ତାହା ହିଁ ହେବ ସମସ୍ତ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ବିଷୟ୤ ଓଡ଼ିଶା ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ସାଂସଦ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଓ ଭାଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିରେ ତାହା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା୤ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦତ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା୤ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ ସମୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ଅଧ୍ୟୟନ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡ. ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ବଳିଷ୍ଠ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ୤ ଆଜିର ସମ୍ବର୍ଧନା ସଭାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ସାଂସଦ ଖୁଣ୍ଟିଆ ଓ ପ୍ରଫେସର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା୤ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାଷା ହିଁ ଗୋଟିଏ ଜାତିର ମୂଳପିଣ୍ଡ୤ ଓଡ଼ିଆ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଲଢ଼େଇ କରି ଆସୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ୤ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଉପାଧି ପାଇଁ ସରକାର ସୁପାରିସ୍ କରିପାରନ୍ତି ନ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଇତିହାସରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିବ୤ ଭାଷା କମିଟିର ସୁପାରିସ୍ ପରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନରେ ଡେରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍୤ ତେବେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଲେ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପାଇବ ତାହାକୁ ନେଇ ଟଣାଓଟରା ନହେଉ କି ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ କୌଣସି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ନ ଉପୁଜୁ ବୋଲି ‘ସମ୍ବାଦ’ର ସଂପାଦକ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ୤ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ ସମସ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବେ ଏବଂ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କ ନାମ ଇତିହାସରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖାଯିବ୤ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ନେଇ ଅଯଥା ରାଜନୀତି ନକରି ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ମତ ରଖିଥିଲେ୤ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଦେଇ ‘କଥା’ର ସଂପାଦକ ଡକ୍ଟର ଗୌରହରି ଦାସ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ଉଭୟ ବିଶୁ ମହାରଣା ଓ ଧରମାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ତୁଳନା କରିଥିଲେ୤ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ସମ୍ପାଦକ (ପ୍ରକାଶନ) ଅସିତ ମହାନ୍ତି କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିବ୤ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ଓ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ୤ ‘ସମ୍ବାଦ’ର ସିଜିଏମ୍ (ବାର୍ତା) ବାମାପଦ ତ୍ରିପାଠୀ ଭାଷାର ଚାରିଟି ଦିଗ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ୤ ଭାଷାର ମୌଳିକ ସୃଷ୍ଟି, ଅନୁବାଦ, ଗବେଷଣା ଓ ବ୍ୟବହାର ଇତ୍ୟାଦି ଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇପାରିଲେ ଭାଷାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ୤ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ର ସଂପାଦକ ସ୍ବରାଜ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ବାଦର ଯୁଗ୍ମ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦେଶିକା ମୋନିକା ନୈୟାର ପଟ୍ଟନାୟକ, କନକ ଟିଭିର ନିର୍ଦେଶକ ପୃଥ୍ବୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସଂପାଦକ (ସମ୍ବାଦ- ଏଡିଟ୍ ପେଜ୍) ରଣଜିତ୍ ଗୁରୁ, ସାହିତ୍ୟିକ ଦାଶ ବେନହୁର, ପ୍ରସାଦ ରାଓ, ସଂପଦ ମହାପାତ୍ର, ବୈଜୟନ୍ତୀ କର, ଧୃତିକାମ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ୤
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |