୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୦୫୨ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରୁ ୫୦୮୭୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ। ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଲଗାତାର ୧୧ ଥର ପୁରସ୍କୃତ। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।

Back

   
ଆମ ଓଡ଼ିଶାର ନୂଆବହି ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ଓ ‘ବିଡମ୍ବିତ ଦଶନ୍ଧି’ ଉନ୍ମୋଚିତ Download  
‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ଓ ‘ବିଡମ୍ବିତ ଦଶନ୍ଧି’ ଉନ୍ମୋଚିତ କନକ ଟିଭିର ‘ଆମ ବହି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏ ମାସର ନୂଆବହି ଭାବରେ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ଓ ‘ବିଡମ୍ବିତ ଦଶନ୍ଧି’ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି ୤‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ରାତି ୮ଟାରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ୤ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସକ ମହୀମୋହନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲିଖିତ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ପୁସ୍ତକକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ତଥା ଆସାମର ରାଜ୍ୟପାଳ ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ ୤ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରଶାସକ ଭାବରେ ଦୀର୍ଘକାଳର ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଅନୁଭୂତି ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଲେଖକ ଶ୍ରୀ ତ୍ରିପାଠୀ ପୁସ୍ତକଟିକୁ ତ୍ରୁଟିଶୂନ୍ୟ ଓ ତଥ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସବୁ ଦିଗକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ସୁଖପାଠ୍ୟ ଭାଷାରେ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ୤ ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷା କରି ଲେଖକ ଓ ସ୍ତମ୍ଭକାର ତଥା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଏହି ପୁସ୍ତକ ବହୁଦିନର ଏକ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ୤ ଲେଖକ ଶ୍ରୀ ତ୍ରିପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନାର ଆବଶ୍ୟକତା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ୤ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦ୍ବିତୀୟ ଭାଗରେ ‘ସମ୍ବାଦ’ର ବିଶିଷ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ସ୍ତମ୍ଭକାର ରଣଜିତ ଗୁରୁଙ୍କ ‘ବିଡମ୍ବିତ ଦଶନ୍ଧି’କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁଧାଂଶୁ ଭୂଷଣ ମିଶ୍ର ୤ ଚଳିତ ସରକାରର ଶାସନ ଓ ପ୍ରାଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂପର୍କରେ ପୁସ୍ତକର ଲେଖାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଓ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ୤ ରାଜ୍ୟର ଓ ରାଜ୍ୟ ଶାସନର ସାମାଜିକ,ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଖପାଠ୍ୟ ଓ ରୋଚକ ହୋଇଛି ବୋଲି ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷକ ଅଧ୍ୟାପକ ବିଶ୍ବରଂଜନ ମତ ଦେଇଥିଲେ ୤ ଏହି ଅବସରରେ ଲେଖକ ଶ୍ରୀ ଗୁରୁ ପୁସ୍ତକରେ ସଂକଳିତ ଲେଖାଗୁଡ଼ିକର ଅନ୍ତଃସ୍ବର ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ୤ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପବିତ୍ର ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ପକ୍ଷରୁ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ନାମରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ନେଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ ପରିବା ସହିତ ‘ବିଡମ୍ବିତ ଦଶନ୍ଧି’ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ୤ ପ୍ରକାଶନ ସଂପାଦକ ଅସିତ ମହାନ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ପୁସ୍ତକର ପ୍ରକାଶନ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସଂପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହିତ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’ ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ଥାନିତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବେଶର ରଙ୍ଗିନ ଫଟୋଚିତ୍ର ପୁସ୍ତକଟିକୁ ଅଧିକ ଆଦୃତ କରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ୤
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |