୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୦୫୨ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରୁ ୫୦୮୭୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ। ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଲଗାତାର ୧୧ ଥର ପୁରସ୍କୃତ। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।

Back

   
‘କନକ ଟିଭି’ରେ ଏ ମାସର ‘ଆମ ବହି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ‘କଥା ଶତକ’ ଉନ୍ନୋଚିତ
ଭୁବନେଶ୍ବର, ୨/୧୦ (ଇମିସ): ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ପକ୍ଷରୁ ‘କନକ ଟିଭି’ ରେ ପ୍ରତିମାସ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବା ‘ଆମ ବହି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏ ମାସର ବହି ଭାବେ ‘କଥା ଶତକ’ ଉନ୍ନୋଚିତ ହୋଇଛି୤ ବିଶିଷ୍ଟ ହୃଦ୍ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭକ୍ତ ଓ ସ୍ତମ୍ଭକାର ଡ଼ାକ୍ତର କବି ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର ଏହି ପୁସ୍ତକକୁ ଉନ୍ନୋଚନ କରିଥିଲେ୤ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପ୍ରକାଶନ ସଂପାଦକ ଅସିତ ମହାନ୍ତି ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ୤ ବିଶିଷ୍ଟ ଭାଷାବିତ୍ ଡ଼କ୍ଟର ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ‘ସମ୍ବାଦ’ର ଫିଚର ସଂପାଦକ ଡ଼କ୍ଟର ଗୌରହରି ଦାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗନେଇ ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷା ଓ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ୤ ‘କଥା ଶତକ’ ସମ୍ବାଦର ସଂପାଦକୀୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଆସୁଥିବା ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଓ ପ୍ରେରଣାପ୍ରଦ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାର ଏକ ସଂକଳନ୤ ଏଥିରେ ସୁନିର୍ବାଚିତ ଶହେଟି କଥା ରହିଛି୤ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ପାଠକଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଧିକ ଆଦୃତ କରିବାପାଇଁ ପ୍ରତି କଥା ସହିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଅଙ୍କିତ ଚିତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି୤ଆଜିର ବ୍ୟସ୍ତତା ବହୁଳ ସମୟରେ ଏହି ଛୋଟ ଛୋଟ କାହାଣୀ ଗୁଡ଼ିକରୁ ପାଠକ ଆନନ୍ଦ ପାଇବା ସହିତ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଓ ସମାଜ ଗଠନରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସଂକଳକ ଓ ସଂପାଦକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି୤ ପୁସ୍ତକଟିକୁ ଉନ୍ନୋଚନ କରି ଡ଼ାକ୍ତର କବିପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର ଭାରତର ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ସମୃଦ୍ଧ କାହାଣୀ ପରମ୍ପରା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ୤ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିଷ୍ଣୁ ଶର୍ମାଙ୍କ ‘ପଞ୍ଚତନ୍ତ୍ର’ କାହାଣୀ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଆଜିର ସମୟରେ ଏପରି ନୀତିକଥା ସମ୍ବଳିତ ପୁସ୍ତକର ବ୍ୟାପକ ଉପଯୋଗିତା ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ୤ ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷା କରି ଡ଼କ୍ଟର ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ଯେ ଏପରି କାହାଣୀ ବାରମ୍ବାର କଥିତ ହେଉଥାଏ୤ ମାତ୍ର ସମୟ କ୍ରମେ ଗପର ଚରିତ୍ର ଓ କାହାଣୀ ବଦଳୁଥିଲେ ବି ମୂଳ ସାରକଥା ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହେ୤ ଡ଼କ୍ଟର ଗୌରହରି ଦାସ ଏହି ‘କଥା ଶତକ’ର କାହାଣୀ ଗୁଡ଼ିକ ବିନ୍ଦୁରେ ସିନ୍ଧୁ ଦର୍ଶନ ବୋଲି କହିଥିଲେ୤ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ‘ସମ୍ବାଦ’ ପୃଷ୍ଠାରେ ଏହି କାହାଣୀ ଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦାୟତତ୍ବରେ ଥିବା ସିର୍ଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାପାତ୍ର ଓ ପୁଷ୍ପମିତ୍ର ମହାନ୍ତି ଏହାର ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ୤ ଲଳିତକଳା ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶିଳ୍ପୀ ଶଶିକାନ୍ତ ରାଉତ ପୁସ୍ତକଟିର ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଚ୍ଛଦ ଆଙ୍କିଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଜେନା ଏହାର ଅଳଙ୍କରଣ କରିଛନ୍ତି୤ ପୁସ୍ତକଟିକୁ ବିବାହ, ବ୍ରତୋପନୟନ ଆଦିରେ ଉପହାର ରୂପେ ଦିଆଯାଇପାରିବା ପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶନ ସଂପାଦକ ଅସିତ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି୤ ୧୭୨ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ବହିର ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୮୦ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି୤ ‘ସମ୍ବାଦ’ ର ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ର ବ୍ଳକ ସଂଯୋଜକଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ୤
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |