୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୦୫୨ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରୁ ୫୦୮୭୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ। ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଲଗାତାର ୧୧ ଥର ପୁରସ୍କୃତ। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।

Back

   
ଆମ ଓଡ଼ିଶା ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନ-୨୦୧୧ Download  
ସମସ୍ତ ୩୧୪ ବ୍ଲକ୍ରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ମୋଟ ୪୮ହଜାର ୟୁନିଟ୍ ଟପିଲା ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନର ଷଷ୍ଠ ବର୍ଷରେ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ରାଜ୍ୟର ସ୍ବେଚ୍ଛା ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତିନି ତିନିଟି ନୂଆ ରେକର୍ଡ଼ କରିବାର ବିରଳ କୃତିତ୍ବ ଅର୍ଜନ କରିଛି୤ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଧିକ ୮୦୨ଟି ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରିଛି,ସର୍ବଧିକ ୪୮,୦୬୧ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ଟି ଯାକ ବ୍ଲକରେ ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନକୁ ପହଞ୍ଚାଇ ସାରା ଓଡ଼ିଶାକୁ ରକ୍ତର ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧିଦେଇଛି୤ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏହି ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା୤ ସେ ବର୍ଷ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ ଅବସରରେ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ରକ୍ତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ୯୨୫୦ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା୤ ୨୦୦୭ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହାକୁ ସାରାବର୍ଷର ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ୨୦୧୦ ପଞ୍ଚମ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୫୧୫ଟି ଶିବିରରେ ୨୭୦୦୮ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା୤ ବିଗତ ବର୍ଷ ଗୁଡ଼ିକରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକରେ ଏହି ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା୤ ୨୦୧୧ ବର୍ଷରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ ତଥା ରକ୍ତସଂଗ୍ରହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ନିଜର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ଟି ଯାକ ବ୍ଲକରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରି ଆଉ ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି୤ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ସହିତ ଭୁବନେଶ୍ବର,ଆନନ୍ଦପୁର,ରାଇରଙ୍ଗପୁର,ଭଞ୍ଜନଗର ଓ ରାଉରକେଲାକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୩୫ଟି ‘ସମ୍ବାଦ ଜିଲ୍ଲା’ ତଥା ୮ଟି ‘ସମ୍ବାଦ ଜୋନ୍’ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୧ ବର୍ଷର ଏହି ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା୤‘ସମ୍ବାଦ’ ଓ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ଅଗଣିତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଓ ଶୁଭେଛୁ ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ୤ ଏଥିରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ସର୍ବଧିକ ୧୦,୯୯୩ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନୁଗୁଳ ଜୋନ୍ରୁ ୧୦,୦୯୫ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି୤ କଟକ,ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବାଲେଶ୍ବର ଜୋନରୁ ୬୦୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜୟପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଜୋନରୁ ୩୩୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି୤ରାଉରକେଲା ଜୋନରୁ ୧୫୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି୤ ଏହି ବିରଳ ସଫଳତା ହାସଲରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିବାରୁ ସମସ୍ତ ସ୍ବେଚ୍ଛା ରକ୍ତଦାତା,ସହଯୋଗୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର କର୍ତ୍ତପକ୍ଷ,ଅଗଣିତ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ଓ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ତଥା ‘ସମ୍ବାଦ’ ଓ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ର ସମସ୍ତ କର୍ମମର୍ତ୍ତଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି୤ରାଜ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଅଭାବରୁ କାହାରିକୁ ମରିବାକୁ ଦେବାନାହିଁ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରକ୍ତଦାନ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି୤ ଏଣୁ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଗୁଡ଼ିକପରି ୨୦୧୨ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲରେ ସହାୟକ ହେବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି୤
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |