୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ଶିବିର ସଂଖ୍ୟା ୧୧୧୧, ମୋଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ୫୭୬୪୩ ୟୁନିଟ୍। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।
ଆମ ସ୍ବାଧୀନତା ସେନାନୀ
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
Mo Khataଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ (୧୮୪୮-୧୯୩୪)
ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍କଳ ଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା କୁଳବୃଦ୍ଧ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ୧୮୪୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ସତ୍ୟଭାମାପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ୤ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଚୌଧୁରୀ ରଘୁନାଥ ଦାସ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଶ୍ରୀମତୀ ପାର୍ବତୀ ଦେବୀ ୤ ସେ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍, ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଏମ୍.ଏ. ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ବିଲାତ ଯାତ୍ରା, ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ଏଲ.ଏଲ.ବି. ବିହାର ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନ ସଭା ସଦସ୍ୟ, ପ୍ରଥମ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦର ବେସରକାରୀ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଭାଇସରାୟଙ୍କ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ୤ ବିନା ଦରମାରେ ମନ୍ତ୍ରୀତ୍ବ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଦୃଢ ଦାବି ଗୃହୀତ ନ ହେବାରୁ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀତ୍ବ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ୤ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଉତ୍କଳ ଟ୍ୟାନେରି ଏବଂ ଉତ୍କଳ ଆର୍ଟ ୱାର୍କସ୍ ବ୍ୟବସାୟିକ ସାଧୁତା ଓ ଶିଳ୍ପଗତ ଉତ୍କର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଭୂତ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ୤ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଉଦ୍ୟମର ପଟାନ୍ତର ନାହିଁ ୤
Mo Khataଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବଂଧୁ (୧୮୭୭-୧୯୨୮)
ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସୁଆଣ୍ଡୋ ଗ୍ରାମରେ ଦୈତାରିଦାସ ଓ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣମୟୀ ଦେବୀଙ୍କ କୋଳରେ ୧୮୭୭ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୯ ତାରିଖରେ ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବଂଧୁ ଦାସ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ୤ ସମାଜସେବା ଲାଗି ନିଜର ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା ଏହି ମହାପୁରୁଷ ମୃତ୍ୟୁଶଯ୍ୟାରେ ନିଜର ପୁଅକୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ମାନଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ୤ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡ଼ିଶାରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନ, ସତ୍ୟବାଦୀ ବନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ‘ବନ୍ଦୀର ଆତ୍ମକଥା’, ‘ଧର୍ମପଦ’ ଭଳି ବହୁମୂଲ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ କୃତୀ ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଅମର କରିଛି ୤ ଦରିଦ୍ର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସେବା ପାଇଁ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ ଓଡ଼ିଶାର ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ ୤ ସେ ଥିଲେ ଯଥାର୍ଥରେ ଉତ୍କଳର ରତ୍ନ-‘ଉତ୍କଳମଣି’ ୤ ୧୯୨୮ ମସିହା ଜୁନ୍ ୧୭ ତାରିଖରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ଦିନ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ୤
Mo Khataମହାରାଜ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି (୧୮୯୨-୧୯୭୪)
ପାରଳାର ମହାରାଜା ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ଓ ରାଧାମଣିଦେବୀଙ୍କର ସୁପୁତ୍ର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ୧୮୯୨ ମସିହା ଏପ୍ରଲ ୨୬ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ୤ ପିତାଙ୍କ ଅନ୍ତେ ସେ ୧୯୧୩ ମସିହାରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ରାଜପଦରେ ଅଭିଷିକ୍ତ ହେଲେ ୤ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍କଳ ପ୍ରଦେଶ ଗଠନରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇ ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ନାରାୟଣ ଦେବ ଲଣ୍ଡନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଗୋଲ ଟେବୁଲ ବୈଠକରେ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଥର ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଗଠନର ଦୃଢ ଦାବି ରଖିଥିଲେ ୤ ତାଙ୍କର ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ସଂଗ୍ରାମ ବଳରେ ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦେଶର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପାଇଲା ୤ ଓଡ଼ିଶା ଜାତୀୟ ଦଳ (ଓଡ଼ିଶା ନାସନାଲ ପାର୍ଟି) ତରଫରୁ ନିର୍ବାଚନ ଜିଣି ସେ ୧୯୩୭ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ (ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ) ରୂପେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ୤ ଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସକ, ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନର ମହାନ୍ ପୁରୋଧା ମହାରାଜ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ୧୯୭୪ ମସିହା ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ଇହଲୀଳା ସାଙ୍ଗ କରିଥିଲେ ୤
ସବୁଠୁ ମିଠା
ଯେତେ ଡାକ ଅଛି ଦୁନିଆ ଭିତରେ
ମାଆ ଡାକ ବେଶି ମିଠା,
ଯେତେ ପିଠା ଅଛି ସୁଆଦିଆ ଲାଗେ
ସବୁଠୁ କାକରା ପିଠା ୤
ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଭଲପାଏ ତାକୁ
କହେ ଯିଏ ନିତି ସତ,
ମିତ ମୋର ସିଏ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଭିତରେ
କରେ ଯିଏ ପର ହିତ ୤
ସହର ବଜାର ଯେତେ ଯହିଁ ଯାଏ
ଭଲ ଲାଗେ ଆମ ଗାଆଁ,
ବଡ ହେଲେ ମୁହିଁ କରିବି ତା’ ସେବା
ରଖିବି ତାହାରି ନାଆଁ ୤
------------------
- ଜାତୀୟ କବି ବୀରକିଶୋର ଦାସ -
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |