୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ଶିବିର ସଂଖ୍ୟା ୪୧୦, ମୋଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ୧୮୬୭୯ ୟୁନିଟ୍। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ମଧୁ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ସ୍ବାଭିମାନ ଦିବସ ଓ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ବକ୍ତୃତାମାଳା। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି- ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ଶ୍ରୀ ଆର୍. ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନ୍। ବିଷୟ- ‘ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ–ବହୁତାର ଦିବ୍ୟସ୍ବରୂପ’। ସଭାସ୍ଥାନ- ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ଅଫିସ୍, ୪ ଆର୍, ୧/୨, ୟୁନିଟ୍-୩, ଖାରବେଳ ନଗର, ଭୁବନେଶ୍ବର, ସମୟ- ସଂଧ୍ୟା ୬.୩୦। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।
ଆମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
Mo Khataଶିମିଳିପାଳ
ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ ଓଡ଼ିଶାର ମୟୂରଭଞ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ୤ ପ୍ରାୟ ୮୪୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପି ରହିଥିବା ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ ଅତି ମନଲୋଭା ୤ ଏହି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଭିତରେ ଯୋରନ୍ଦା (୧୫୦ ମିଟର) ଓ ବରେହିପାଣି (୩୯୯ ମିଟର) ଭଳି ଦୁଇଟି ସୁନ୍ଦର ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ୤ ପୂର୍ବ ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୯୯ଟି ରୟାଲ ବେଙ୍ଗଲ ଜାତୀୟ ବାଘ ଅଛନ୍ତି ୤ ଗତ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ୟୁନେସ୍କୋ ଏହାକୁ ବାୟୋସ୍ପିୟର ରିଜର୍ଭ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି ୤
Mo Khataଖଣ୍ଡାଧାର
ଓଡ଼ିଶାର ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ବଣାଇଗଡ଼ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୯ କିମି ଦୂରରେ ଖଣ୍ଡାଧାର ଜଳପ୍ରପାତ ଅବସ୍ଥିତ ୤ ଏହି ପ୍ରପାତର ଉଚ୍ଚତା ୨୪୪ ମିଟର ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝର ଓ ବଣାଇ ଉଭୟ ଦିଗରୁ ଏହି ଜଳପ୍ରପାତକୁ ଦେଖିହୁଏ ୤ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ଖଣ୍ଡାର ଧାର ପରି ଦିଶୁଥିବା ଏହି ଜଳ ପ୍ରପାତର ଦୃଶ୍ୟ ଅତି ମନୋରମ ୤ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲର ରୂପଶୋଭା ଓ ଜଳପ୍ରପାତର ସୁନ୍ଦର ପରିବେଶ ପାଇଁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କର ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି ୤
Mo Khataଚିଲିକା
ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଆମ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍ ଲବଣାକ୍ତ ହ୍ରଦ ୤ ଏହାର ପରିସୀମା ପ୍ରାୟ ୯୦୬ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ୤ ବର୍ଷାଦିନେ ୧୧୦୦ ବର୍ଗକିଲୋମିଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଏହି ହ୍ରଦ ରାଜ୍ୟର ୩ଟି ଜିଲ୍ଲା ଯଥା ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ ଗଞାମରେ ବ୍ୟାପୀ ରହିଅଛି ୤ ଦୟା ଓ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀ ଚିଲିକାରେ ମିଶିଛନ୍ତି ୤ ଏହି ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟରେ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଦ୍ବୀପ ଓ ପାହାଡ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ୤ ଶୀତ ଋତୁରେ ସୁଦୂର ସାଇବେରିଆ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଦେଶାଗତ ବିରଳ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏହି ହ୍ରଦର ‘ନଳବଣ’ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି ୤ ଚିଲିକା ଅତି ସୁନ୍ଦର ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ଭରା ୤ ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା କାଳୀଜାଈ ମନ୍ଦିର ତଥା ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ଦେଶବିଦେଶରୁ ବହୁସଂଖ୍ୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ୤ ଓଡ଼ିଆ କାବ୍ୟକବିତାରେ ଚିଲିକା ହ୍ରଦର ବହୁବିଧ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟର ବର୍ଣ୍ଣନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ୤
ମାଆ ମାଆ ବୋଲି
ମାଆ ମାଆ ବୋଲି କେତେ ମୁଁ ଖୋଜିଲି
ମାଆକୁ ପାଇଲି ନାହିଁ,
ଭାଇ ଭାଇ ବୋଲି କେତେ ମୁଁ ଖୋଜିଲି
ନଦେଲେ ଉତ୍ତର କେହି ୤
+ + +
ଖୋଜିଲି ଅରଣ୍ୟେ ଜନ ସମାଜରେ
ଖୋଜିଲି ବାରିଧି ତଟ,
ସର୍ବତ୍ର ଦେଖିଲି ମାତା ପଦଚିହ୍ନ
ନ ହେଲା ମାତାର ଭେଟ ୤
ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପଦଚିହ୍ନ ପରେ
ଲେଖାଅଛି ରାଜରାଣୀ,
ନୀଳାଚଳ ଧାମେ ପୂଜା ହେଉଅଛି
ହିନ୍ଦୁଜାତି ମଥାମଣି ୤
+ + +
ଜନଜୀର ଦେଖା କରିବାର ଇଚ୍ଛା
ଯଦି ହୋଇଥାଏ ମନେ,
ଉତ୍କଳର ମାଟି ଆଲିଙ୍ଗନ କରି
ତା’ ଧୂଳି ଲେପ ବଦନେ ୤
------------------
Utkala Gouraba Madhusudan Das
- ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ -
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |