୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ଶିବିର ସଂଖ୍ୟା ୪୧୦, ମୋଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ୧୮୬୭୯ ୟୁନିଟ୍। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ମଧୁ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ସ୍ବାଭିମାନ ଦିବସ ଓ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ବକ୍ତୃତାମାଳା। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି- ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ଶ୍ରୀ ଆର୍. ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନ୍। ବିଷୟ- ‘ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ–ବହୁତାର ଦିବ୍ୟସ୍ବରୂପ’। ସଭାସ୍ଥାନ- ‘ଆମ ଓଡ଼ିଶା’ ଅଫିସ୍, ୪ ଆର୍, ୧/୨, ୟୁନିଟ୍-୩, ଖାରବେଳ ନଗର, ଭୁବନେଶ୍ବର, ସମୟ- ସଂଧ୍ୟା ୬.୩୦। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।
ଆମ ପର୍ବପର୍ବାଣି
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
Mo Khataରଥଯାତ୍ରା
ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଷାଢ଼ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ଦ୍ବିତୀୟା ତିଥିରେ ପୁରୀରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା (ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା) ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ୤ ବଡ ଭାଇ ବଳଭଦ୍ର, ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା ଓ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ସହିତ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ତିନୋଟି ରଥରେ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି ୤ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଏହି ତିନୋଟି ରଥକୁ ଦଉଡ଼ିରେ ଟାଣି ଟାଣି ନିଅନ୍ତି ୤ ତିନିଠାକୁର ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରେ ୯ ଦିନ ରହି ବାହୁଡାଯାତ୍ରା ଦିନ ଦଶମୀ ତିଥିରେ ପୁଣି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିଆସନ୍ତି ୤ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ରଥର ନାମ ତାଳଧ୍ବଜ ୤ ଏହାର ୧୪ଟି ଚକ ରହିଛି ୤ ଏଥିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଘୋଡାଙ୍କର ବର୍ଣ୍ଣ କଳା ଓ ରଥଟି ଲାଲ ଓ ନେଳି ରଙ୍ଗର କନାଦ୍ବାରା ଆବୃତ ୤ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥର ନାମ ଦେବଦଳନ ୤ ଏହା ଲାଲ ଓ କଳା ରଙ୍ଗର କନାଦ୍ବାରା ସଜ୍ଜିତ ୤ ଏହାର ୧୨ ଗୋଟି ଚକ ଓ ଘୋଡା ମାନଙ୍କର ରଙ୍ଗ ଲାଲ ୤ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥର ନାମ ନନ୍ଦିଘୋଷ, ଏହା ଲାଲ ଓ ହଳଦିଆ କନାଦ୍ବାରା ଆବୃତ ୤ ଏହାର ୧୬ଟି ଚକ ଓ ଘୋଡାମାନଙ୍କର ରଙ୍ଗ ଧଳା ୤
Mo Khataଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ
ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଆବହମାନକାଳରୁ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପର୍ବ ମହା ସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି ୤ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଶୁଳ୍କ ପଞ୍ଚମୀଦିନ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କର ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ୤ଏହାର ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଷଷ୍ଠୀ ଦିନ ରାତିରେ ନବବିବାହିତ ଦେବଦମ୍ପତି ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀଙ୍କର ନଗର ପରିକ୍ରମା ହୁଏ ୤ ଏକ ସୁସଜ୍ଜିତ ବିରାଟ ମେଢ଼ ଉପରେ ମହାଦେବ ଓ ପାର୍ବତୀ ନାନା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣାଳଙ୍କାରରେ ଭୂଷିତା ହୋଇ ଭକ୍ତଜନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦିଅନ୍ତି ୤ ପ୍ରଧାନ ମେଢ଼ ଛଡା ହନୁମାନ, ନୃସିଂହ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେବାଦେବୀଙ୍କର ମେଢ଼ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ ୤ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ରାତ୍ରିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସପ୍ତମୀ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଶେଷ ହୁଏ ୤ ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କରମର ନୃତ୍ୟଗୀତ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାରା ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠେ ୤
Mo Khataଧନୁଯାତ୍ରା
ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୌଷ ମାସ ଶୁଳ୍କ ଚତୁର୍ଥୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବରଗଡ ସହରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧନୁଯାତ୍ରା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୁଏ ୤ ଏହି ଯାତ୍ରାଟି ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ‘କଂସବଧ’ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଧାରିତ ୤ ଦେବକୀଙ୍କ ପରିଣୟ ଠାରୁ କଂସବଧ ଯାଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଏହି ଯାତ୍ରାକାଳରେ ଅଭିନୀତ ହୋଇଥାଏ ୤ ଏହି ଯାତ୍ରାର ବିଶେଷତ୍ବ ହେଲା ଯେ ଯାତ୍ରାକାଳରେ ସମଗ୍ର ବରଗଡ ସହର ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ମଥୁରା ନଗରୀ ପାଲଟି ଯାଏ ୤ ଜିରାନଦୀର ଆରକୂଳରେ ଥିବା ଅମାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ପାଲଟିଯାଏ ଗୋପପୁର ଓ ଜିରାନଦୀ ହୁଏ ଜମୁନା ନଈ, ଯେଉଁଠି କାଳୀୟ ଦଳନ ଅଭିନୟ ସଂପାଦିତ ହୁଏ ୤ ପ୍ରତିଦିନ କଂସରାଜା ସିଂହାସନରେ ବସି ଦୂତକୁ ମନୋରଞନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ଓ ନଗରଭ୍ରମଣ କାଳରେ ଜନସାଧାରଣ, ସରକାରୀ ଅଫିସର, ଏପରିକି ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଦଣ୍ଡାଦେଶ କରିପାରନ୍ତି ୤ ଏହି ସବୁ ମନୋରଞନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ ଧନୁଯାତ୍ରା ଉତ୍ସବ ବେଶ ଉପଭୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ୤ ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ କଂସବଧ ସହ ଏହି ଯାତ୍ରା ଉଦ୍ଯାପିତ ହୁଏ ୤
ବିଶ୍ବଜୀବନ ହେ !
ବିଶ୍ବଜୀବନ ହେ
ତୁମ୍ଭକୁ କରୁଣା ସିନ୍ଧୁ,
ବୋଲିବାକୁ ମନ ବଳୁନାଇଁ ଯେଣୁ
ସିନ୍ଧୁ ତବ କୃପାବିନ୍ଦୁ ୤
ତୁମ ଭଜନରେ ହେବି ନାହିଁ ନାଥ
ମାଳା ଜପିବାକୁ ବାଧ୍ୟ,
କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରହ କଣ୍ଠି ସେ ମାଳାର
କେ ଜପି କରିବ ସାଧ୍ୟ ୤
ଦେଇନାହଁ ବଳ ପାଦଧୂଳି ଘେନି
ପାରିବ ନାହିଁ ମୋ ମୁଣ୍ଡ,
କୋଟି କୋଟି ରବି ଧୂଳି ରୂପେ ତୁମ୍ଭ
ପାଦେ ହୋଇଛନ୍ତି ରୁଣ୍ଡ ୤
ମୁଁକାର ମାତର ମୋର ନୁହେଁ ବୋଲି
କହିବାକୁ ନାହିଁ ବାଟ,
ଦୂରୁଁ ଶ୍ରୀଚରଣେ ଅର୍ପଣ କରୁଛି
ଘେନ ହେ ବିଶ୍ବ-ସମ୍ରାଟ ୤
------------------
Swabhaba Kabi Gangadhar Meher
- ସ୍ବଭାବକବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର -
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |