୧୦ ଜାନୁଆରି ୨୦୧୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ଶିବିର ସଂଖ୍ୟା ୧୯୭, ମୋଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ୮୪୬୯ ୟୁନିଟ୍। ସମସ୍ତ ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।
ଆମ ଖେଳାଳୀ
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
Mo Khataପ୍ରଜ୍ଞାନ ଓଝା
୨୦୧୦ ମସିହା ତୃତୀୟ ଆଇ.ପି.ଏଲ.ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଖ୍ୟାତନାମା ଖେଳାଳୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ଓଝା ୤ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ୧୯୮୬ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ରେ ୤ ୨୦୦୪-୦୫ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଏହି ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ଆଇ.ପି.ଏଲ.ରେ ଡେକାନ୍ ଚାଜର୍ସ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଛନ୍ତି ୤ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ତରଫରୁ ସେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ଓ ୯ଟି ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ୤ ଜୁନ୍ ୨୦୦୮ ରେ ବଂଗଳାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ନେଭେମ୍ବର ୨୦୦୯ରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତକୁ ଇନିଂସ୍ ବିଜୟ ଦେବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ୤
Mo Khataଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ
ପ୍ରଖ୍ୟାତ୍ ଓଡ଼ିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଖେଳାଳୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀଙ୍କର ଜନ୍ମ ୧୯୭୭ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ୤ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ହକିଦଳରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇ ଇନ୍ଦିରାଗାନ୍ଧୀ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣକପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ୤ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ଛୋଟିଆ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମରୁ ନିଜର ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହି ପ୍ରତିଭାସମ୍ପନ୍ନ ଖେଳାଳୀ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଅର୍ଜ୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଓ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପାଧିରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୤ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ପଦରେ ରହିଥିବା ଶ୍ରୀ ତିର୍କୀ ତିନିଥର ଅଲମ୍ପିକ୍ ହକିରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିବାର ବିରଳ ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ୤
Mo Khataଅନୁରାଧା ବିଶ୍ବାଳ
୧୯୭୫ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ଟ୍ରାକ୍ ଓ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରତିଯୋଗିନୀ ଅନୁରାଧା ବିଶ୍ବାଳ ୧୦୦ ମିଟର ହଡଲର୍ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନିଜର ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ୤ ଏହି କ୍ରୀଡାରେ ୧୩.୩୮ ସେକେଣ୍ଡ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ତାଙ୍କ ନାମରେ ରହିଅଛି୤ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ଏସିଆ ଓପନ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସିପ୍ ରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିବା ପରେ ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରି ଚାହିଁ ନାହାଁନ୍ତି ୤ ୨୦୦୦ ମସିହା ସିଡ଼ନି ଅଲମ୍ପିକସ୍ ରେ ସେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥିଲେ ୤ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସମୁଦାୟ ୮୦ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୫୦ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୩୭ଟି ବ୍ରୋଞ ପଦକ ଜିଣିଛନ୍ତି ୤
ମିଶୁ ମୋର ଦେହ ଏ ଦେଶ ମାଟିରେ
କାତରତା ସିନା କାପୁରୁଷ-ପଣ,
ବୀର ମାରେ ଅବା ମରେ କରି ରଣ ୤
ପଛଘୁଞ୍ଚା ନାହିଁ ବୀରର ଜାତକେ,
ନ ମରେ ସେ କେଭେଁ ପରାଣ ଆତଙ୍କେ ୤
+ + + +
ମିଶୁ ମୋର ଦେହ ଏ ଦେଶ ମାଟିରେ,
ଦେଶବାସୀ ଚାଲିଯାଆନ୍ତୁ ପିଠିରେ ୤
ଦେଶର ସ୍ବରାଜ୍ୟ-ପଥେ ଯେତେ ଗାଡ଼,
ପୂରୁ ତହିଁ ପଡ଼ି ମୋର ମାଂସ ହାଡ଼ ୤
ସ୍ବାଧୀନତା-ପଥେ ତିଳେ ହେଲେ ନର,
ମୋ ଜୀବନ ଦାନେ ହେଉ ଅଗ୍ରସର ୤
ମଙ୍ଗଳମୟଙ୍କ ସୁମଙ୍ଗଳ ଇଚ୍ଛା,
ପୂରୁ ଏ ପରାଣେ ଏହି ଶେଷ ଭିକ୍ଷା ୤
------------------
Utkala Mani Gopabandhu Das
- ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ -
ପୂର୍ବ ପୃଷ୍ଠା
ସତ୍ବ ଅଧିକାର © ୨୦୧୬, ଆମ ଓଡ଼ିଶା   ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ୱବସାଇଟ୍   |   ଘୋଷଣାନାମା  |   ସର୍ତ୍ତାବଳୀ   |   ଲଗ୍‌ଇନ୍
ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ପରିଚାଳନା : ବାଟୋଇ ସିଷ୍ଟ୍ମସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍   |